چسبیدن به قیر مخلوط حلب موجب کنده شدن پوست های صورت زنی شد

قیر اکسید شده که با افزودن روغن های روان و دمیدن هوا با فشار بالا به دست می آید، برای سقف ها و سطوح دیگر نیز استفاده می شود تا آنها را ضد آب یا ضد آب کند.

این یا به شکل صفحات قیر مخلوط حلب است که در کوره های دوار ذوب می شوند، یا به صورت نوارهای قیر ساخته شده در کارخانه ها و در محل با یک مشعل دمنده با چسب حرارتی.

قطران که در اوایل قرن بیستم به عنوان چسبنده برای جاده ها یا درزگیرها استفاده می شد، محصول جانبی تبدیل زغال سنگ سخت به کک است. به دلیل حساسیت حرارتی و خطرناک بودن آن به تدریج جای قیر را گرفت.

اگرچه از سال 1993 برای جاده ها استفاده نشده است، اما همچنان برای پوشش سطوح خاصی که نیاز به مقاومت در برابر هیدروکربن ها دارند استفاده می شود.

به طور مشابه، شارهای زغال سنگ، که همچنین از تبدیل زغال سنگ به کک به دست می‌آیند، به تدریج جایگزین شدند تا در سال 2005 به طور کامل با شارهای حاصل از نفت یا کارخانه‌ها برای ساخت جاده‌ها جایگزین شوند.

قیر

ضد آب بودن تراس های باغ های معلق بابل از قبل توسط قیر تضمین شده بود. با این حال، این مواد به طور مرتب تجدید می شود تا نیازهای زیرساخت های تحرک، سازه ها و ساختمان های آنها را برآورده کند.

قیر از تفکیک کردن نفت خام با تقطیر در اتمسفر و سپس “تحت خلاء” بدست می آید. این ترکیب پیچیده ای از هیدروکربن های طبیعی غیرفرار با وزن مولکولی بالا است که اکثراً متعلق به گروه های آلیفاتیک با زنجیره های خطی یا شاخه ای، نفتنی یا حلقوی و اشباع است.

به طور متوسط ​​حاوی 80-85٪ کربن، 10-15٪ هیدروژن، 2-3٪ اکسیژن و در مقادیر کمتر، گوگرد و نیتروژن و همچنین فلزات کمیاب مختلف است، اما از نظر شیمیایی به مولکول های سنگین تر متصل است.

قیر مورد استفاده امروزه از فرآوری روغن های خام خاصی به نام قیر خام بدست می آید که متراکم ترین و چسبناک ترین قسمت آن را تشکیل می دهد.
از حدود 1300 نفت خام مورد اشاره در سراسر جهان، تنها 10 درصد توسط شرکت های نفتی برای ساخت قیر انتخاب می شود.